Co prawda, jak wynika z badań przeprowadzanych w ostatnim czasie wskaźnik bezrobocia w kraju spada, jednak w dalszym ciągu znalezienie wymarzonej pracy jest stosunkowo trudne. Owszem, w urzędach pracy można znaleźć propozycje pracy, jednak zwykle skierowane są one do przedstawicieli specjalistycznych zawodów i wymagają posiadania konkretnych predyspozycji. Jakimi drogami szukać pracy, tak aby znaleźć tę wymarzoną, zamiast męczyć się przez osiem godzin każdego dnia?
Internet – obszerne źródło wiedzy
W czasach, gdy praktycznie każdy ma nieograniczony dostęp do Internetu coraz bardziej popularne staje się szukanie zatrudnienia przez Internet. W Internecie znaleźć można wiele tematycznych witryn na których znaleźć można propozycje zatrudnienia. Taki sposób poszukiwania pracy jest niezmiernie wygodny. Jego główną zaletą jest to, że umożliwia oszczędność czasu. Nie ma konieczności aby ruszać się z przysłowiowej kanapy, by znaleźć interesującą ofertę. Plusem portali internetowych jest to, że oferty pracy są na bieżąco aktualizowane. W przypadku gdy wakat się zapełni, ogłoszenie znika, przez co nie trzeba wysyłać niepotrzebnych cv. Bez żadnego problemu da się również wskazać swoje wymagania, przykładowo czy interesuje nas praca w wymiarze pełnego etatu czy jedynie kontrakt. Określając preferencje dostaje się informacje o spersonalizowanych ofertach. Plusem tego rozwiązania jest to, że nie trwoni się czasu na przeglądanie niechcianych ogłoszeń. Zgłaszanie aplikacji przez portal internetowy pozwala także na bieżące śledzenia statusu zgłoszenia. W niektórych miejscach da się zweryfikować przykładowo, czy pracodawca dostał aplikację albo czy się z nią zaznajomił. Dostępna jest także informacja o ilości kandydatów na dane stanowisko, dzięki czemu\co sprawia, że, przynajmniej szacunkowo można wiedzieć z jaką konkurencją przyjdzie się zmierzyć. Z Internetu jako sposobu poszukiwania pracy korzystają bardzo chętnie nie tylko osoby młode lecz również i bardziej doświadczeni pracownicy. Prosta obsługa nie powinna nikomu przysporzyć kłopotów.
Tradycyjne metody szukania zatrudnienia
Jeśli chodzi o bardziej tradycyjne sposoby na znalezienie nowej pracy, to da się wymienić co najmniej trzy – samodzielne roznoszenie listów motywacyjnych, rejestracja w urzędzie pracy albo sprawdzanie jakie ogłoszenia o zatrudnienie zostały wydrukowane w lokalnej gazecie. Jeżeli chodzi o prasę, to dzięki niej można najłatwiej znaleźć dodatkowe zajęcie. Coraz rzadziej bowiem w ten sposób ogłaszają się duże firmy szukające pracowników na pełen etat. Zarejestrowanie się w urzędzie pracy to propozycja skierowana wyłącznie do osób bezrobotnych. Niestety, w taki sposób nie mogą zatrudnienia szukać osoby, które pragną zmienić pracę. W urzędach przeważają oferty specjalistyczne, bez większego problemu zatrudnienie w ten sposób mogą znaleźć budowlańcy czy hydraulicy. Jeśli chodzi o samodzielne poszukiwanie zatrudnienia i roznoszenie aplikacji, to jest to zdecydowanie najbardziej czasochłonne. Trzeba pamiętać, że nie wystarczy odwiedzić kilku firm. Najczęściej trzeba roznieść przynajmniej kilkanaście aplikacji, aby dostać informację zwrotną i zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Pod tym względem nowoczesne technologie wydają się być bardziej optymalnym rozwiązaniem. Należy korzystać ze możliwości jakie są najbardziej efektywne i dzięki którym w niezbyt długim czasie otrzyma się pracę.