15 października 2019 Brak komentarzy admin Mikołaj , ,

Czy prowadzenie własnego biznesu to coś, co może robić każdy? Jeżeli takie pytanie zostałoby zadane bezpośrednio w moją stronę, bez dłuższej chwili zastanowienia odpowiedziałbym, że na pewno nie. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest powiązane z obarczeniem siebie samego potężną odpowiedzialnością za rozwój firmy, dbanie o swoich pracowników, utrzymywanie dobrych relacji z klientami oraz wiele innych. Ciężko zatem stwierdzić, że każdy może mieć firmę, która dobrze prosperuje i jest z tym jak najbardziej szczęśliwy. Biznes, w szerokim tego słowa znaczeniu, ciągnie za sobą takie zjawiska jak między innymi: kredyty, księgowość za którą jesteśmy w pewnym stopniu odpowiedzialni, utrzymywanie oraz pozyskiwanie nowych kontaktów i wiele innych. Nie każdy jest w stanie poradzić sobie z tego rodzaju obowiązkami, dlatego też warto zastanowić się, przed podjęciem decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej, czy posiadamy cechy, które są potrzebne takiemu delikwentowi, który ma swój własny biznes?

Jakie to cechy? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż jest to kwestia, która w bardzo dużym stopniu zależy od charakteru działalności naszej firmy. Z drugiej jednak strony, istnieją pewne elementy tej skomplikowanej biznesowej układanki, bez których nigdy nie ułożymy pięknej całości. Po pierwsze, nasz charakter musi cechować się bardzo dużą wytrwałością, spokojem oraz charyzmą. Bez tych cech, obciążenie psychiczne może okazać się za duże i działalność naszej firmy nigdy nie zakończy się powodzeniem. Z tego właśnie względu koniecznym jest, aby przed podjęciem jakichkolwiek kroków związanych z rozpoczynaniem swojej własnej działalności gospodarczej, najpierw dobrze poznać samego siebie. W momencie, kiedy przyjdzie czas na kredyty, księgowość oraz biznes pełną gębą, nie będzie już za dużo chwil na refleksję – zacznie się wtedy czas działania. Jakie są zatem korzyści z prowadzenia swojej własnej działalności gospodarczej? W pierwszej części artykułu, zdecydowanie skupiłem się na negatywnych strefach powiązanych z zakładaniem firmy. Pamiętajmy jednak o tym, że z jakiś względów, ludzie zakładają firmy i jak wszystko uda się jak należy, są z tego bardzo szczęśliwi. Jakie zatem są przesłanki ku posiadaniu własnej firmy?

Jednym z ważniejszych argumentów, który osobiście przemawia do mnie za tym, żeby prowadzić własny biznes, jest posiadanie swojego rodzaju źródła pasywnego przychodu. Każdy chyba na świecie marzy o tym, żeby górka na jego koncie bankowym rosła, najlepiej bez konieczności jego ingerencji w tę kwestię. Taką właśnie sposobność umożliwia posiadanie źródła pasywnego przychodu lub szeroko pojętych aktywów. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że jeżeli chcemy dojść do takiego poziomu w naszej firmie, musimy poświecić odpowiednią ilość czasu, pracy, nerwów i energii ku temu, żeby dać sobie radę z natłokiem pracy, który towarzyszy procesowi początkowego rozwoju firmy. Pamiętajmy, nie każdy jest do tego stworzony ale każdy powinien to sprawdzić lub dobrze się nad tym zastanowić, bo może okazać się, że bardzo dużo traci.