W ostatnich latach ogromnie wzrósł popyt na usługi i produkty z zakresu szeroko rozumianego rozwoju osobistego. Można powiedzieć, że zapanowała swego rodzaju moda na doskonalenie się. Oceny tego zjawiska różnią się w opiniach specjalistów. Dążenie do podniesienia kwalifikacji czy rozwoju kompetencji miękkich może w oczywisty sposób przynieść nam korzyści. Druga strona medalu to często zbyt duże oczekiwania wobec siebie i złudzenie, że życie każdego z nas może się zmienić za pomocą jakiejś cudownej recepty. Warto się jednak przyjrzeć, jak możemy realnie poprawić swoją sytuację w pracy, nastawienie do rzeczywistości czy stosunki z ludźmi za pomocą łatwo dostępnych narzędzi.
Rozpowszechnienie treningów mających na celu poprawę funkcjonowania człowieka w różnych dziedzinach życia jest dowodem na to, że tzw. coaching odpowiada na szereg ludzkich potrzeb. W pędzącym współczesnym świecie z jednej strony często narzekamy na nadmiar obowiązków, z drugiej – standard życia pozwala nam na dużo większą refleksję nad jakością tego, jak żyjemy i pracujemy. Do samodoskonalenia zmusza nas konkurencja na rynku pracy, ale i w codziennym życiu chcemy odnosić sukcesy. Chcemy wyglądać na spełnionych przed rodziną i znajomymi, szczególnie w dobie mediów społecznościowych, które obecnie kształtują nasz wizerunek w prywatnych kontaktach.
Coaching daje nadzieję na stanie się kimś więcej. I co ważne, jest łatwo dostępny. Nauka szczęśliwszego życia na platformach internetowych to nie nowość dla kogokolwiek, kto podzielił się z wyszukiwarką swoimi problemami. Trenerzy rozwoju osobistego prześcigają się w nowatorskich metodach, choć często korzystają z klasycznych źródeł. I tak naprawdę każdy może znaleźć coś dla siebie.Największą popularnością cieszą się porady z zakresu motywacji, kształtowanie pozytywnego nastawienia do życia. Ale można się też nauczyć bardzo konkretnych umiejętności zawodowych.
Specjalistyczne szkolenia stały się dużo bardziej dostępne – przede wszystkim w sieci. Nie jest to tylko domena freelancerów i blogerów, bo poważne instytucje akademickie udostępniają kursy online na platformach e-learningowych. Szkolenia są tam często udostępniane za darmo lub stosunkowo niedrogo, więc przy odrobinie determinacji można przyswoić sobie solidną dawkę wiedzy bez konieczności inwestowania pieniędzy. Takie kursy pozwalają też na zorientowanie się, czy konkretna dziedzina wiedzy i kwalifikacje rzeczywiście nas interesują – zanim włożymy więcej energii i środków finansowych w rozwój w konkretnym kierunku.
Można powiedzieć, że nauka i ciągłe nabywanie kwalifikacji jest istotą funkcjonowania na współczesnym rynku pracy i w świecie w ogóle (choćby ze względu na rozwój technologii!). Jeden zawód przez całe życie to już przeszłość. Jeśli chcemy się utrzymać na rynku, w pewnym sensie jesteśmy skazani na świat coachingu, treningów, nieustannego doskonalenia się. A skoro rzeczywistość nas do tego zmusza, czemu nie odnaleźć w rozwoju osobistym przyjemności? Zdobywanie wiedzy odmładza, utrzymuje nasze mózgi w dobrej kondycji, a jeśli trochę się zasiedzieliśmy, to również w sieci znajdziemy mnóstwo źródeł, które pomogą nam utrzymać zdrowe ciało. Warto zatem poszukać czegoś dla siebie.