21 lutego 2018 Brak komentarzy admin Mikołaj , , ,

Rynek gospodarczy w naszym kraju zmienił się w czasie ostatnich dziesięcioleci nie do poznania. Przeprowadzając rozmowy z pokoleniem w starszym wieku da się przekonać o tym, że sporo z tych osób pracowało przez niemal całe życie w jednym miejscu. Wynika z tego cała masa nieporozumień i sytuacji konfliktowych pomiędzy dziećmi a rodzicami. Rodzice nie są w stanie zrozumieć decyzji swoich pociech o ciągłych zmianach zatrudnienia. Nie mogą oni pojąć tego, iż w obecnych czasach rybek pracy jest niezmiernie dynamiczny, że osoby które pragną odnieść sukces muszą nieustannie podnosić swoje kwalifikacje i poszukiwać alternatywnych kierunków prowadzących na sam szczyt kariery zawodowej.

Etat – możliwość stabilnego zatrudnienia
Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem zatrudnienia jest praca na etat. Ma ona niezmiernie dużo korzyści. Można wśród nich wymienić między innymi normowany czas pracy, prawo do zwolnień od lekarza czy też płatnych urlopów wakacyjnych. Jednak bardzo często w przypadku zatrudnienia tego rodzaju zarobki nie są zbyt satysfakcjonujące. Może i pewna stabilność daje komfort psychiczny, jednak dla osób które posiadają żyłkę do biznesu i z wewnętrznym pragnieniem osiągnięcia sukcesu nie będzie to droga godna polecenia. Na szczęście elastyczny rynek pracy zapewnia takim osobom możliwość rozwoju w bardzo wszechstronnych aspektach.

Praca zdalna
Duże firmy, zwłaszcza te w których sporą część stanowi kapitał zagraniczny, coraz chętniej odchodzą od tradycjonalistycznych sposobów zatrudnienia. Jest to charakterystyczne zwłaszcza branży innowacyjnych, w których nie jest konieczne wykonywanie pracy w siedzibie przedsiębiorstwa. Sporą część obowiązków da się bowiem wykonywać przy pomocy komputera i internetu. Praca wykonywana zdalnie jest wybitnie popularna w takich zawodach jak między innymi informatycy, graficy komputerowi a także dziennikarze. Jest to rewelacyjny sposób na zarobek dla osób częściowo wykluczonych z rynku pracy – na przykład dla osób z orzeczoną niepełnosprawnością z ograniczoną możliwością przemieszczania się czy też dla młodych matek, którym zależy na tym, aby jak najwięcej czasu przebywać ze swoimi pociechami. Praca świadczona zdalnie ma wiele korzyści. Jedną z najważniejszych z nich jest to, że da się ją wykonywać z dowolnego miejsca – może to być zacisze własnego pokoju jak również pokój hotelowy podczas urlopu.

Własny biznes – co zyskuje samozatrudniony?
Osoby, które z takich czy innych względów są zmęczone pracą na etat powinny przemyśleć kwestię otworzenia własnej działalności gospodarczej. Każdy kto jest samozatrudniony, przeważnie więcej na tym zyska niż straci. Prawdopodobieństwo sukcesu uzależnione jest oczywiście od własnej przedsiębiorczości. Co można zyskać przechodząc na samozatrudnienie? Jak pokazuje doświadczenie wielu osób, które zdecydowały się na ten krok, jedną z podstawowych korzyści są wyższe zarobki. Zyskuje się również niezależność, jednak z nią związana jest również duża odpowiedzialność. Pracując we własnej firmie samemu decyduje się o tym, ile czasu można poświęcić na pracę, a kiedy warto jest odpocząć. Jak widać, rynek pracy jest na tyle elastyczny, że każdy z pewnością znajdzie na nim miejsce. Zarówno osoby, które szukają stabilności i chcą znaleźć pracę na etat, a także ludzie z pomysłem na własny biznes, dla których najlepsze będzie samozatrudnienie. Niekiedy potrzeba czasu by wybrać najbardziej optymalną dla siebie ścieżkę rozwoju.