21 lutego 2018 Brak komentarzy admin Mikołaj , , ,

Kandydat, który poszukuje pierwszej pracy, musi być do tego wyzwania doskonale przygotowany. Trzeba na początek przejrzeć parę poradników, dzięki czemu wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane. Zdecydowanie lepiej poświęcić pewną ilość czasu na zapoznanie się z tematem, niż popełnić najczęstsze błędy, które mogą zakończyć się rozczarowaniem i niepowodzeniem. W jaki sposób zabrać się do poszukiwania pierwszego zatrudnienia?

Należy sprecyzować własne wymagania
W pierwszej kolejności dobrze jest przede wszystkim przeanalizować, jaki cel ma mieć praca. Czy ma być to doraźne rozwiązanie deficytów finansowych czy też będzie to pierwszy etap na drabinie kariery. W pierwszej sytuacji, o podjęciu tego czy innego zatrudnienia będą przeważały jedynie względy pieniężnie. Im oferowane wynagrodzenie będzie większe, tym kandydat będzie bardziej uszczęśliwiony. Jeżeli chodzi o następny przypadek, czyli ten w którym praca oprócz wysokiej pensji ma skutkować również zdobyciem doświadczenia zawodowego, sprawa się delikatnie bardziej komplikuje. Warto sobie w pierwszej kolejności uświadomić to, że znalezienie takiej pracy może zająć więcej czasu. Niekiedy może okazać się, że pracodawca wymaga w danej branży wcześniej zdobytego doświadczenia. W takim przypadku, zamiast o zatrudnienie warto się postarać o płatny staż.

Z czego powinien zdawać sobie sprawę stażysta?
Przede wszystkim, założenie jest takie, iż za odbywanie stażu powinno się otrzymywać wynagrodzenie. Bezpłatna to może być praktyka zawodowa lub wolontariat. Warto ten temat szczegółowo przedyskutować z potencjalnym pracodawcą. Bardzo często można natknąć się na relację młodych osób opowiadających, że przez kilka miesięcy trwał bezpłatny staż, na którym w dodatku nic się nie można było dowiedzieć. Selekcjonowanie ofert pracy czy stażu to bardzo ważna kwestia. Nawet na początku ścieżki zawodowej nie można pozwolić na wykorzystywanie. Stażysta musi być świadomy zarówno swoich praw jak i obowiązków.

W jaki sposób określić predyspozycje zawodowe?
Niedoświadczony aspirant do pierwszej pracy bardzo często jeszcze nie zdaje sobie sprawy z tego, co by chciał robić do końca swojego życia. Na całe szczęście współcześnie czasy są diametralnie odmienne niż kilkadziesiąt lat wstecz, kiedy to jeszcze nasi dziadkowie potrafili przez całe życie pracować na jednym stanowisku. Współcześnie elastyczność zatrudnienia pozwala na zmianę stanowiska zatrudnienia niemal w dowolnym momencie. Nie można jednak rozumieć tego w taki sposób, iż proces szukania zatrudnienia może być niezaplanowany. Im lepiej zaplanuje się rozwój zawodowy, tym prędzej osiągnie się zamierzony rezultat. Przed rozpoczęciem poszukiwania pierwszej pracy dobrym pomysłem jest sprawdzenie własnych predyspozycji zawodowych. Z niedługiego testu i rozmowy ze specjalistą można dowiedzieć się między innymi tego, czy lepiej będzie się spełniało w zawodach w których wymagany jest kontakt z klientem, czy też dany kandydat lepiej będzie się odnajdywał w pracy przy komputerze, w której relacje z innymi osobami są ograniczone. Takie konsultacje ze specjalistą, jakie w wielu miastach na obszarze całego państwa można wykonać bezpłatnie z całą pewnością będą pomocne w zaplanowaniu rozwoju kariery zawodowej. Wiedza którą się z nich wyniesie uchroni również przed szeregiem pomyłek, które skutkować by mogły niepotrzebnymi nerwami i brakiem zadowolenia z kierunku, w jakim by się rozwijała kariera zawodowa.