25 listopada 2020 Brak komentarzy admin Mikołaj , ,

W dzisiejszych czasach płatności elektroniczne są na porządku dziennym. Korzystamy z coraz to nowych form płatności. Jedną z takich nowości jest blik. Umożliwia nam on płatność zdalnie bez konieczności wykonania przelewu, a także wybranie pieniędzy z bankomatu. Funkcja ta jest szybka i przydatna w nagłych sytuacjach. Kolejną, bardziej znaną formą są płatności zbliżeniowe. Stały się one już na tyle powszechne i wygodne, że spokojnie można je zaliczyć do najczęściej stosowanych form płatności w sklepach. Limity płatności zbliżeniowych bez podawaniu kodu PIN są stopniowo zwiększane. Często słyszy się opinie, że funkcja zbliżeniowa bez PIN-u jest niebezpieczna, jeżeli chodzi o możliwość kradzieży takiej karty lub korzystania przez osoby niepowołane. System elektroniczny jest jednak już na tyle rozwinięty, że z łatwością takie kradzieże zostają wyjaśnione. Praktycznie w każdym miejscu, gdzie korzystamy z karty płatniczej są zamontowane kamery, czy to sklepy, czy bankomaty. Po zgłoszeniu kradzieży na policji, wszystkie transakcje dokonywane kartą są monitorowane i sprawdzane. Dodajmy, że kradzież tradycyjnej gotówki już nie jest taka prosta do odzyskania. Często zdarza się nam także zgubić portfel. Jeżeli zgubimy gotówkę, bez dokumentów, nawet uczciwy znalazca nie jest w stanie jej oddać, a więc zapewne zatrzyma dla siebie wychodząc z założenia, że gdziekolwiek odda te pieniądze, i tak nie trafią one ostatecznie do właściciela.

Jeżeli natomiast zostaje znaleziona karta płatnicza, lub karta kredytowa, uczciwy, a nawet nieuczciwy znalazca zdecyduje się na zwrócenie takiej karty do banku lub sklepu, w którym została znaleziona, gdyż jak już wcześniej zostało wspomniane, użycie takiej karty przez osobę nieuprawnioną jest zbyt dużym ryzykiem. Według statystyk to właśnie w sklepach najczęściej zostawiamy swoje karty płatnicze. Duże zakupy rozpraszają uwagę i często w pośpiechu zapominamy zabrać karty. Często powodem tego jest zostawienie karty w czytniku po podaniu PIN-u. To kolejny argument, dlaczego wygodniej jest płacić zbliżeniowo. Karta pozostaje w ręce użytkownika, przez co nie zapomni on jej schować do portfela. To niby mało istotna rzecz, ale według statystyk sklepów, dotyczących odsyłania zostawionych kart, głównym powodem jest właśnie pozostawienie karty w terminalu. Pamiętajmy, że sklepy nie mają obowiązku przechowywania naszej zostawionej karty płatniczej i kontaktowania się z bankiem w celu poinformowania nas, że możemy odebrać kartę na podstawie dowodu osobistego. Nawet nie powinny tego robić.

Obowiązkiem sklepu w takich przypadkach jest przecięcie karty przez pracownika sklepu, wypisanie protokołu, i odesłanie owej karty do instytucji zajmującej się właśnie kartami, w celu unieważnienia takiej karty. Także jeżeli zapomnimy karty nie liczmy na to, że w każdym przypadku ją odzyskamy. Nie zawsze jest nam na rękę czekanie na wyrobienie nowej karty. Warto więc wyposażyć się w jak największą ilość dostępnych nowoczesnych form płatności takich jak blik, szybki przelew, karta mobilna w aplikacji. Może to wydawać się niepotrzebne, jednak biorąc pod uwagę coraz szybsze tempo życia może nam ułatwić wiele codziennych spraw.