21 czerwca 2019 Brak komentarzy admin Mikołaj , ,

Aby kupić odpowiedniego dla siebie smartfona, należy najpierw wybrać system operacyjny, a następnie określić jego pożądane cechy i cenę, mieszczącą się w posiadanym budżecie.

Określenie przedziału cenowego jest bardzo ważne. Telefony z systemem iOS (iPhone) są zazwyczaj droższe niż ich odpowiedniki z Androidem. Wśród producentów telefonów, Apple i Samsung są jednymi z najdroższych producentów smartfonów, podczas gdy inne marki znane są także z tworzenia smartfonów budżetowych (niektóre modele niższej klasy można nabyć nawet za mniej niż 500 złotych).

Wybierz rozmiar ekranu, który najbardziej Ci odpowiada. Rozmiar ekranu (cale) jest mierzony po przekątnej. Rozmiar ekranu jest zawsze kwestią osobistych preferencji. Mniejsze telefony łatwiej jest obsługiwać, mieszczą się bez problemu w kieszeni i są tańsze. Większe wyświetlacze są gratką dla tych, którzy na telefonie oglądają wiele filmów.

Zdecyduj następnie, jak nowy ma być model telefonu. Najnowsze telefony są zazwyczaj szybsze i bardziej wydajne niż ich starsze wersje, ale kosztują też znacznie więcej. Jeśli chcesz pójść na kompromis, możesz poczekać, aż cena nowego modelu wybranego przez Ciebie smartfona zmaleje, potrwać to jednak może nawet kilka miesięcy.

Niezależnie od swojego wyboru, powinieneś wiedzieć, że technologia rozwija się niezwykle szybko i że ciągle na rynku pojawią się coraz nowsze i lepsze modele telefonów. Być może rzeczywiście warto poczekać?

Sprawdź, jaką pamięcią dysponuje wybrany przez Ciebie smartfon. Pamięć telefonu (zwykle wyrażona w gigabajtach) jest miarą tego, ile plików (zdjęć, filmów, aplikacji) może przechowywać telefon w danym momencie. Przestrzeń dyskowa silnie wpływa na cenę smartfona, więc zastanów się, jakiej pamięci prawdopodobnie będziesz potrzebować, zanim zdecydujesz się na jakiś model telefonu. Na przykład, przestrzeń dyskowa jest jedyną różnicą pomiędzy iPhone’m 7 o pojemności 16 GB i iPhone’m 7 o pojemności 32 GB. Szacuje się, że 16 GB pamięci może pomieścić około 10 000 zdjęć lub 4000 piosenek – pamiętaj jednak, że pamięć telefonu musi również pomieścić wszystkie pobrane aplikacje.
Niektóre telefony z systemem Android obsługują rozszerzanie pamięci masowej dzięki kartom microSD.

Warto też rozważyć, czy telefon będzie Ci służył wyłącznie jako prywatny, czy także jako telefon służbowy. Wówczas należałoby kupić smartfon z opcją DualSim, który pomieści dwie karty, a więc także dwa numery telefonów. Weź też pod uwagę jakość aparatu. Chociaż smartfony są znane z wykonywania zdjęć o wysokiej jakości, rzeczywista jakość obrazu może się znacznie różnić między konkretnymi markami i modelami. Najlepszym sposobem pomiaru jakości aparatu w telefonie jest wyszukanie przykładowych zdjęć online wykonanych za pomocą modelu smartfona, który przypadł Ci do gustu. Większość smartfonów jest wyposażona w przednie i tylne kamery oraz lampę błyskową i obsługuje dodatki innych producentów (takie jak przystawki do obiektywów). Nie kieruj się wyłącznie ilością megapikseli aparatu, bo to bywa mylące.